Zobacz również Naturalne metody antykoncepcji Jak przygotować się do ciąży?

Celeobserwacji

Dni płodne

Dni płodne występują w każdym cyklu menstruacyjnym kobiety. Ich identyfikacja przysparza wielu problemów, ponieważ trudno dokonać precyzyjnych pomiarów. Pomocne przy tym okazują się regularne obserwacje prowadzone przez kobietę. Dotyczą one pomiarów temperatury ciała i obserwacji śluzu szyjkowego. Skrupulatnie zapisywane objawy zauważone przez kobietę oraz zapisywanie o stałej godzinie temperatury ciała, pozwalają w miarę dokładnie określić, kiedy mamy do czynienia z dniami płodnymi.

Obserwacje dni płodnych prowadzą przede wszystkim kobiety starające się o dziecko oraz te, które korzystają z naturalnych metod antykoncepcji. Wyliczając prawdopodobne dni płodne i pozostawiając dla bezpieczeństwa pewien margines błędu, w którym kobieta powstrzymuje się od współżycia, metoda naturalna antykoncepcji jest w wysokiej mierze skuteczna.

Obserwację prowadzącą do określenia fazy płodnej w cyklu menstruacyjnym kobiety rozpoczyna się od wsłuchiwania się w sygnały, jakie wysyła sam organizm. Kobieta musi się jedynie nauczyć rozpoznawać pewne objawy.

Obserwacjaśluzu

Obserwacja śluzu

Po pierwsze, obserwujemy śluz, który po zakończonej miesiączce jest obecny w postaci swoistego korka w szyjce macicy. W momencie, kiedy komórka jajowa dojrzewa, na bieliźnie zauważalny jest śluz. Początkowo powinien on być mętny i lepki, ale w miarę upływu czasu, staje się bardziej rozciągliwy, śliski i przejrzysty. Zdecydowanie też zaczyna się zwiększać jego ilość. Objawem takiego stanu rzeczy jest poczucie mokrości w przedsionku pochwy. Jeśli by przyjrzeć się śluzowi w tym momencie, przypomina on najbardziej białko jajka kurzego. Zauważenie takiego objawu jest jednoznaczne z określeniem dni płodnych, ponieważ śluz ten nazywany jest właśnie śluzem płodnym. Cały cykl od pojawienia się śluzu, aż do zmiany jego konsystencji i koloru, trwa niecały tydzień.

Wraz z ustępowaniem śluzu przypominającego białko jajka, komórka jajowa jest uwalniana z jajnika, a następnie przedostaje się do jajowodu, w którym może dojść do zapłodnienia. Mówimy wówczas o owulacji, czyli o jajeczkowaniu. Z uwagi na fakt, że w śluzie płodnym plemniki mogą przeżyć nawet 5 dni, na tyle przed owulacją określa się dni płodne u kobiety. Najlepiej wszystkie obserwacje śluzu nanieść na wykres i oznaczyć fazę płodną i bezpłodną. Po zakończeniu jajeczkowania, szyjka macicy nie wytwarza śluzu płodnego i zostaje szczelnie zamknięta przez gęsty czop śluzowy. W tym momencie zapłodnienie jajeczka jest już niemożliwe. Przy metodzie obserwacji śluzu, po jego ustąpieniu, nie trzeba powstrzymywać się od współżycia, ponieważ można dokładnie określić okres bezpłodny u kobiety.

Obserwacjatemperatury

Obserwacja temperatury

Obserwacje dni płodnych u kobiety nie obejmują jedynie śluzu, ale też temperaturę ciała. Temperaturę należy mierzyć codziennie, najlepiej zaraz po przebudzeniu, ale przed wstaniem w łóżka. Jest wówczas mierzona podstawowa temperatura ciała. Można ją zmierzyć w pozycji leżącej, w pochwie lub odbycie, wykorzystując zawsze ten sam termometr. Temperaturę mierzy się po co najmniej 3 godzinach odpoczynku.

Obserwacje dni płodnych u kobiety nie obejmują jedynie śluzu, ale też temperaturę ciała. Temperaturę należy mierzyć codziennie, najlepiej zaraz po przebudzeniu, ale przed wstaniem w łóżka. Jest wówczas mierzona podstawowa temperatura ciała. Można ją zmierzyć w pozycji leżącej, w pochwie lub odbycie, wykorzystując zawsze ten sam termometr. Temperaturę mierzy się po co najmniej 3 godzinach odpoczynku.

Dni płodne generalnie charakteryzują się wyższą temperaturą ciała kobiety. Jeśli zauważy ona na swoich regularnych pomiarach skok temperatury o minimum 0,2 stopnie Celsjusza, który utrzymuje się przez kilka dni, można mówić o owulacji. Skok temperatury zawsze jednak występuje w dzień lub dwa po jajeczkowaniu. Jeśli kobieta będzie wnikliwie obserwować wykresy temperatury swojego ciała przez kilka miesięcy, będzie w stanie na ich podstawie przewidzieć, kiedy nastąpi u niej faza płodna. Temperatura opada ponownie, od razu po cyklu, przed rozpoczynającą się menstruacją.